Skip to Content

Press Releases

Latta Announces U.S. Military Service Academy Nominations

Washington, January 7, 2015

Congressman Bob Latta (R-OH) today announced his nominations for consideration of acceptance into the U.S. Air Force Academy, U.S. Military Academy, U.S. Naval Academy and U.S. Merchant Marine Academy Class of 2019.

It is important to note that a nomination does not guarantee acceptance to an Academy. That responsibility rests with the Academies’ admissions offices.

Congressman Latta’s nominations are as follows:

U.S. Air Force Academy at Colorado Springs, Colorado

Reed Esper, Van Buren, Findlay High School

Michael Grindle, Holland, Springfield High School

Susan Johnson, Bowling Green, Bowling Green High School

Nathan Lammie, Toledo, Sylvania Northview High School

Anna Mills, Liberty Center, Liberty Center High School

Alexander Mossing, Sylvania, U.S. Air Force Academy Preparatory School

Anthony Mossing, Sylvania, Toledo Central Catholic High School

Joshua Mossing, Sylvania, Toledo Central Catholic High School

Evan Williams, Ottawa Hills, St. Francis de Sales High School

Jeffrey Wilson, Perrysburg, Randolph-Macon Preparatory School

 

U.S. Military Academy at West Point, New York

Mary Bahr, Waterville, Anthony Wayne High School

Aubrey Brown, Findlay, Findlay High School

Ross Caywood, Perrysburg, U.S. Military Academy Preparatory School

Jonathon Germann, Van Wert, Crestview High School

Hannah Hulbert, Van Wert, University of Cincinnati

Mason Jessing, Delta, Delta High School

Bradley Krupp, Bowling Green, Bowling Green High School

Maxwell McCormick, Holland, St. John’s Jesuit High School

Samantha Meinen, Toledo, Whitmer High School

Thomas Strbik, Holland, St. John’s Jesuit High School

 

U.S. Naval Academy at Annapolis, Maryland

Dick Anderson, Maumee, St. John’s Jesuit High School

Mary Bahr, Waterville, Anthony Wayne High School

Aubrey Brown, Findlay, Findlay High School

Aaron Dunn, Toledo, Toledo Christian High School

Andrew Emery, Venedocia, Spencerville High School

Reed Esper, Van Buren, Findlay High School

Michael Grindle, Holland, Springfield High School

Zoe Houdeshell, Findlay, Findlay High School

Hannah Hulbert, Van Wert, University of Cincinnati

Mason Jessing, Delta, Delta High School

Nathan Johnson, Toledo, St. Francis de Sales High School

Susan Johnson, Bowling Green, Bowling Green High School

Bradley Krupp, Bowling Green, Bowling Green High School

Ryan Leslie, Sylvania, Sylvania Northview High School

Samantha Meinen, Toledo, Whitmer High School

Kevin O’Donnell, Toledo, University of Dayton

Jacob Rozelle, Arcadia, Liberty Benton High School

Thomas Strbik, Holland, St. John’s Jesuit High School

Andrew Weber, Sylvania, St. John’s Jesuit High School

Andrew Weiss, Findlay, Findlay High School

 

U.S. Merchant Marine Academy at King’s Point, New York

Aubrey Brown, Findlay, Findlay High School

Aaron Dunn, Toledo, Toledo Christian High School

Additional information regarding the academy nomination and application process can be found on Congressman Latta’s website.

###

Back to top